Jakie mogą być przyczyny ciągłego zmęczenia naszego organizmu?

Przyczyny zmęczenia

Każdy z nas może odczuwać znużenie oraz spadek energii. Głównie przydarza się to nam w trakcie tak zwanego przesilenia na jesień i wiosnę. Jest to całkiem normalne zjawisko, gdyż zmianie ulegają pory roku oraz pogoda. Wówczas odczuwamy przejściowe, krótkotrwałe zmęczenie, senność oraz brak zapału do działania. Jednak brak sił może mieć charakter przewlekły i ciągłe zmęczenie może być niepokojącym objawem poważnych schorzeń naszego ustroju.

Rodzaje zmęczenia

Zmęczenie jest stanem organizmu, który objawia się brakiem możliwości podjęcia dalszego działania, wskutek deficytu zapasów energetycznych. Jest to naturalnie pojawiający się, fizjologiczny objaw, który chroni nasz organizm przed nadmiernym przeciążeniem oraz zbyt intensywną pracą. Wyróżniamy kilka rodzajów zmęczenia, tj.:

Zmęczenie tymczasowe nie jest szkodliwe. Jeżeli jednak zbyt długo się utrzymuje może wówczas negatywnie oddziaływać na nasze relacje rodzinne, zawodowe i społeczne. Może przyczyniać się do zmniejszenia wydajności naszego organizmu, utrudnienia wykonywania stawianych nam wyzwań czy obowiązków oraz podniesienia ryzyka popełniania licznych błędów. Nadmierne wyczerpanie również niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie układu odpornościowego.

Objawy ciągłego zmęczenia

W sytuacji gdy jesteśmy wyczerpani, nie możemy sobie poradzić z codziennymi obowiązkami. Jesteśmy wówczas mniej odporni psychicznie na różne, losowe sytuacje stresowe. Pogłębia to brak naszych sił oraz uczucie zmęczenia. Wtedy skarżymy się często na przewlekłe bóle mięśni, kręgosłupa, karku oraz głowy. Bardzo częstym symptomem ciągłego zmęczenia są problemy z funkcjonowanie układu pokarmowego objawiające się przewlekłymi biegunkami, niestrawnościami oraz bólami brzucha. Zmęczenie objawia się także bezsennością, czego następstwem są apatia, senność oraz niezdolność do działania. Niekiedy nadmierne wyczerpanie organizmu powoduje problemy z cerą, przybieranie na wadze, a także wypadanie włosów. U kobiet może powodować zaburzenia cyklu miesiączkowego oraz trudności w zajściu w ciążę.

Żelazo na zmęczenie

Objawy zmęczenia u sportowców

U osób aktywnych fizycznie, przewlekłe zmęczenie, może przyczyniać się do spadków formy, kondycji i wytrzymałości mięśniowej. Sportowcy, którzy odczuwają przewlekłe zmęczenie, potrzebują coraz więcej czasu na regenerację po wysiłkową. Mimo regularnych treningów, ich wydolność nie ulega poprawie. Stąd też tak istotna jest u tej grupy zarówno odpowiednia suplementacja, jak i badania oraz monitorowanie swojego stanu zdrowia. W przypadku anemii, czyli niedoboru żelaza w organizmie, u sportowców może pojawić się efekt tzw. Ściany przy uprawianiu sportów. Jest to jeden z objawów braku żelaza, który występuje na równi z apatią, bladością i znużeniem. Charakteryzuje się niemożnością kontynuowania wysiłku fizycznego.

Przyczyny oraz sposoby radzenia sobie z ciągłym zmęczeniem?

W przypadku, gdy zauważymy u siebie wyżej wymienione objawy, należy znaleźć ich przyczynę oraz starać się ją wyeliminować. Jeśli jednak ani powód zmęczenia (konieczność zrealizowania ważnego projektu przed upływem terminu, sesja, ważne wydarzenie) nie jest nam znany, ani nie jest to zmęczenie krótkotrwałe, wówczas należy się przebadać. Zmęczenie, które często trywializujemy, może mieć poważne konsekwencje. Co może być przyczyną chronicznego zmęczenia i jakie kroki możemy podjąć, by sobie z nim poradzić?

  1. Zbyt mała ilość snu – jest to najczęstsza przyczyna wyczerpania organizmu. Za mało śpimy, czego skutkiem jest niewyspanie. Aby temu zapobiec, musimy zadbać o właściwą higienę snu
  2. Nadmierny stres – ta przyczyna fatalnie wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na zdrowie. Najczęściej powoduje problemy z codziennym zasypianiem, wywołuje różnego rodzaju bóle, a także sprawia, że jesteśmy drażliwi i bardzo nerwowi. Wyjściem z takiej sytuacji jest ograniczenia lub wyeliminowanie sytuacji stresogennych
  3. Mała aktywność fizyczna – każda aktywność fizyczna gwarantuje uczucie fizycznego zmęczenia, ale pomaga nam również poradzić sobie ze stresem, odprężyć się i poprawić sobie nastrój. Pomaga utrzymać nam prawidłową wagę, odpowiednią kondycję oraz wspomaga nasz prawidłowy sen
  4. Odwodnienie organizmu – stan ten przyczynia się do tego, że odczuwamy zmęczenie. Dlatego pamiętajmy by codziennie pić około 2-3 litrów płynów
  5. Niedobór mikroelementów oraz witamin – nieodpowiednio zbilansowana dieta może być przyczyną chronicznego zmęczenia u dzieci i dorosłych. Właściwa podaż składników odżywczych powinna dostarczać nam odpowiednią dawkę energii. Często jednak odżywiamy się źle i brakuje nam witamin i minerałów. To właśnie deficyty witamin z grupy B, witaminy D, magnezu oraz żelaza są główną przyczyną osłabienia, senności, problemami z koncentracją czy pamięcią. Dlatego warto skupić się na zdrowym odżywianiu i ewentualnym suplementowaniu witamin oraz minerałów

Chroniczne zmęczenie objawem choroby

W przypadku, gdy zmianie uległy nasze złe nawyki, a ciągłe zmęczenie nadal występuje, wówczas warto zastanowić się, czy przyczyną tego stanu nie jest choroba. Jak się okazuje, ciągłe zmęczenie u nastolatków czy dorosłych może być symptomem wielu, różnych chorób:

Wyczerpanie może również towarzyszyć osobom z niskim ciśnieniem, a także przyjmujących leki nasenne, hipotensyjne oraz niektóre preparaty na kaszel czy przeziębienie.

Blueiron – suplement diety na niedobór żelaza

Wielu z nas nie wie, że żelazo jest „paliwem” ludzkiego organizmu. To właśnie ten pierwiastek głównie odpowiada za zaopatrywanie naszej krwi w niezbędny tlen oraz produkowanie energii. W przypadku jego niedoboru możemy czuć rozdrażnienie i ciągłe zmęczenie. Dlatego powinniśmy zastosować suplementację żelaza, np. preparatem w płynie Blueiron. Jest to produkt, który posiada bogaty skład. Zawiera łatwo przyswajalne trójwartościowe żelazo w postaci mikrokapsułek, witaminę B12, kwas askorbinowy, cynk, biotynę oraz kwas foliowy. Mogą zażywać go dzieci, dorośli, kobiety w ciąży a także weganie i wegetarianie. Środek ten można stosować na czczo – nie powoduje skutków ubocznych.

Jakie mogą być przyczyny ciągłego zmęczenia naszego organizmu