Naturalna suplementacja żelaza – na czym polega?

Naturalna suplementacja żelaza

Żelazo to bardzo ważny pierwiastek, który w organizmie człowieka odgrywa niezwykle istotną rolę dla jego prawidłowego funkcjonowania. Przede wszystkim transportuje on tlen do wszystkich tkanek naszego ciała oraz wpływa na prawidłowy rozwój mózgu. Już niewielki brak tego pierwiastka powoduje zmęczenie oraz osłabienie. Większy niedobór żelaza sprzyja niedokrwistości, natomiast przewlekły może być przyczyną niewydolności narządów, zaś u kobiet ciężarnych jest czynnikiem wywołującym przedwczesny poród bądź poronienia. Dlatego bardzo ważne jest, by w naszej codziennej diecie żelaza nam nie zabrakło. Warto wprowadzić naturalną suplementację. Ale na czym ona polega? Jakie preparaty warto stosować?

Czym jest suplementacja?

Suplementacja jest to uzupełnianie w naszym organizmie niedoborów niezbędnych składników odżywczych jak np. minerałów, błonnika, bioflawonoidów czy witamin. Polega ona na zażywaniu suplementów diety, czyli środków spożywczych będących skoncentrowanym źródłem substancji odżywczych w formie tabletek, kapsułek czy syropów. Suplementacja nie tylko uzupełnia naszą codzienną dietę w niezbędne składniki odżywcze, ale także właściwie stosowana eliminuje ich niedobory, wspomaga nasz organizm, przez co zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych, ułatwia walkę z czynnikami szkodliwymi dla nas oraz poprawia ogólny stan zdrowia.

Kiedy należy zażywać suplementy diety?

Każdy człowiek powinien stosować dietę skomponowaną indywidualnie dla jego potrzeb w oparciu o piramidę żywieniową oraz zasady zdrowego odżywiania. Taka właściwie zbilansowana dieta powinna dostarczać nam wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Lekarze, dietetycy oraz konsultanci do spraw żywienia zaznaczają, że konieczność przyjmowania suplementów jest uzasadniona wtedy, gdy nasza dieta  nie jest właściwa, jeśli występuje zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze (zwykle ze względu na zmiany w naszym organizmie na skutek upływu czasu, zmian trybu życia, aktywności, stanu zdrowia), a także w sytuacji, gdy został zaburzony proces wchłaniania składników odżywczych. Problemem naszych czasów jest także coraz trudniejszy dostęp do zdrowej żywności, pełnowartościowych produktów w dawkach gwarantujących właściwy poziom odżywczy.

Rodzaje suplementów diety

Większość osób wybierając dla siebie suplement diety nie wie, jaki zakupić. Zazwyczaj kierujemy się ceną preparatu, a nie jego składem czy jakością.To duży błąd. W przypadku, gdy zdecydujemy się na suplementację, pamiętajmy, by była ona naturalna, zbliżona do zdrowej żywności, wolna od zbędnych lub wręcz szkodliwych składników.

Na rynku farmaceutycznym występują dwa rodzaje suplementów diety:

Ich produkcja jest łatwa i szybka, gdyż związki chemiczne, które zawierają, są pochodzenia syntetycznego, szybciej dostępne, produkowane w laboratoriach na skalę masową

Wytwarzanie tych środków jest trudniejsze i bardziej czasochłonne, gdyż uzyskanie ekstraktów, wyciągów czy koncentratów z produktów spożywczych jak np. z roślin, ryb, ziół wymaga ogromnego nakładu pracy oraz dłuższego okresu czasu przeznaczonego na wyhodowanie oraz przetworzenie surowców, z których są one pozyskiwane.

Naturalne suplementy diety są lepsze od syntetycznych z kilku ważnych względów:

Ważne jest także by dobrać rodzaj suplementu ze względu na komfort i bezpieczeństwo przyjmowania. Tabletki czy kapsułki mogą być problematyczne zwłaszcza dla dzieci lub osób starszych ze względu na konieczność połknięcia. Ponadto często posiadają otoczki ochronne i składniki odpowiedzialne za ich konsystencję, które nie są obojętne dla organizmu. Często najlepszym wyborem może być suplement w płynie, syropie.

Blueiron Fe – naturalny suplement diety

Blueiron Fe – żelazo w płynie jest naturalnym suplementem diety. To innowacyjny preparat, który umożliwia efektywną i łatwą suplementację żelaza. W swoim składzie posiada trójwartościowe mikrokapsułkowane żelazo, dzięki czemu organizm przyswaja tego cennego pierwiastka tylko tyle, ile potrzebuje w danym momencie. Dodatkowo produkt zawiera koncentrat z leśnych, skandynawskich borówek, które oprócz tego, że są źródłem licznych antyoksydantów, nadają preparatowi naturalną słodycz. W płynie znajdują się także witaminy: C, E, B12, kwas foliowy, biotyna oraz cynk. Dzięki tak skomponowanemu składowi, Blueiron Fe umożliwia naturalną suplementację dla kobiet w ciąży, dzieci, młodzieży, osób starszych, sportowców, wegetarian czy wegan.

Naturalna suplementacja